DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vzpomínka na Karla Lopraise

Vítejte na stránce muzeumtatra111.websnadno.cz v sekci Vzpomínka na Karla Lopraise

Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem...

Vážení přátelé a příznivci automobilů značky TATRA,
rádi bychom Vás informovali o všem, co se za poslední rok událo v Muzeu TATRA 111.
Po odstranění následků požáru a uvedení téměř všeho do normálního stavu, jsme začali poměrně intenzivně pracovat na T 111 Laboratoř. Bohužel tehdy ještě nikdo netušil, že do konce roku čekají muzeum a přátele muzea, ještě další velké rány.
Tou první bylo ukončení jedné životní etapy majitele muzea, které bohužel znamenala i prodej některých exponátů.
Druhá, přišla 30. prosince brzy ráno minulého roku 2021. A ta byla o daleko bolestivější a nevratná, protože většina z nás přišla o vzor, přítele, kamaráda. Motoristický a automobilový svět přišel o legendu. Odchod Karla Lopraise velkého přítele a podporovatele muzea zasáhl nás všechny. 30. prosince 2021 se uskutečnila plánovaná sešlost s přáteli muzea. Byl to zvláštní pocit, protože připomínal dobu, kdy české posádky, pravidelně rok co rok, odjížděly na technické přejímky do Paříže a dál do Dakaru. Jen fotka a hořící svíčka připomínaly, že tentokrát Karel nevyjede a nevyhraje.
Jak říkal Karel „Co se má stát, stane se“ a tak co se mělo stát, stalo se.

V lednu proběhlo poslední rozloučení s „Monsieur Dakar“ Karlem Lopraisem jehož součástí byla i akce Pozdrav do nebe pro KARLA LOPRAISE.

V březnu pak vzpomínková oslava Karlových nedožitých narozenin pod názvem Karel Loprais – co o něm (ne)víte? v prostorách Muzea nákladních automobilu Tatra. Dvě cesty, kterých jsem měl tu možnost být účasten a asi tehdy se zrodila myšlenka na stálou expozici o Karlovi, Tatrách a jeho účasti na Dakaru. Při vyprávění Bedřicha Sklenovského, Radomíra Stachury a dalších v prostorech muzea mezi krásnými automobily zn. Tatra uzrála myšlenka a představa jak by celá expozice měla vypadat. Cestou mi pak Milan nastínil, co má v plánu a jakou má představu.

Nebyl by to Milan, aby se nedal hned do práce. A tak při focení Jamalu jsem měl možnost nahlédnout do prostor, kde bude expozice umístěna. Vše běželo na plné obrátky. Nějaké návrhy se upravili a změnilo se umístění Speciálu. Přípravy běží v téměř Dakarském tempu a v plánu je 30.12.2022 otevřít novou expozici. Expozici ,kterou si tam někde z hůry určitě prohlédne i Karel Loprais.

PS: V případě, že by jste rádi přispěli exponáty do připravované expozice je možné nás kontaktovat na tel: 603182823 případně  přes facebook.

Protože, nás včera kontaktovalo i několik lidí s dotazem o možnost příspěvku na připravovanou expozici byla k tomuto účelu byla založena finanční sbírka na účet 2786021063/0800. Za jakékoli finanční příspěvky pro vybudování této expozice předem děkujeme.

Všichni, kteří přispějí budou v této expozici navždy zapsáni na čestném místě.